EESTI TEHNOLOOGIAKASVATUSE LIIT


Estonian Association of Technology Education
     

MERISEMINAARI 23.- 25.3.2018

Osalesime soomlaste mereseminaril  (Helsinki-Tukholma-Helsinki M/S Mariella)

Igal aastal korraldavad põhjanaabrid oma tehnoloogiaõpetajatele omapärase ürituse. Nimelt saadakse kokku kruiisilaeva pardal ning veedetakse koos sisukalt lõbusad kaks päeva, nautides sealjuures merd ning seltskonda. Sõit kulges ka sellel kevadel 23. ja 24. märtsil Helsingist Stockholmi. Mereseminaril osalesid Eesti Tehnoloogiakasvatusel Liidust Mait Pinsel ning Eesti Tööõpetajate Seltsist Timo Nikitin.

Peamiselt sõnalistest ettekannetest koosnenud seminar andis põgusa ülevaate Soome tehnoloogiaainete päevakajalistest diskussioonidest, muredest ja rõõmudest. Kõige teravamat kajapinda leidis soopõhise eristamise ning  käsitöö ja kodunduse ja tehnoloogiaõpetuse sidumise teemad. Räägiti õpperuumide suurusest, tundide arvust nädalas ning sõna said ka mõned inspireeriva edulooga ettevõtjad/õpetajad. Õhkkond oli kohati pinev ning võib öelda, et oma hoiakute, hirmude ja konfliktide poolest ei ole soomlaste olukord täna kuigi erinev meie omast.

Jääb mulje, et lääne ühiskonda ehtivad ideoloogiad ei ole tihti kooskõlas inimese sisemise tunnetusega. Kuidas ikka asjad peaksid olema? Kiruvad soomlased, et on rootslastelt omal ajal hulga mõttetuid ideid üle võtnud ning naeravad, et meie teeme nüüd sama nende pealt.

Usun, et peame olema uhked oma haridussüsteemi heade külgede üle. Meil on piisavas mahus tehnoloogiaaineid nädala tunniplaanis ning õpetajad on reeglina tasemel. Oskame õpetada kvaliteetselt ning meil on võimalused seda teha. Tõsi on küll see, et võrreldes soomlastega  ei ole meie koolides õpperuumid sageli piisavalt suured ning vahendeid jääb puudu, kuid see omakorda sunnib meid olema logistiliselt loovamad ning vahendite kasutamises leidlikumad. Õpime meie neilt ning nemad meilt. Pildil on Mait Pinsel Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liidust tegemas mereseminaril Arduino programmeerimise töötuba.

Mait Pinsel

 
 
Euroopa Liit. Euroopa Sotsiaalfond. Eesti tuleviku heaks