EESTI TEHNOLOOGIAKASVATUSE LIIT


Estonian Association of Technology Education
     

Stokkeri pressiteade

Stokkeri pressiteade                                           09. mai 2016

“Saapasääre saag” on Stokkeri Tööõpetuse Meistrivõistluste võidutöö

Tõrva Gümnaasium noppis kümnendate meistrivõistluste auhinnad

Tartu teaduskeskuses Ahhaa peetud Stokkeri Tööõpetuse Meistrivõistlused 2016 finaalis tuli esikohale Tõrva Gümnaasiumi 9. klassi õpilane Risto Riiet tööga “Saapasääre saag”. Teise koha sai Tõrva Gümnaasiumi võistkond tööga “Sepatsentrum” ja kolmanda koha Kirivere kooli võistkond tööga “Puidulõikur”. Õpetajatest oli parim Jaan Tasa Tõrva Gümnaasiumist, parim kool oli Tõrva Gümnaasium.

Stokkeri Tööõpetuse Meistrivõistlused 2016 kutsus noori meistrimehi mõtlema tööriistade homsele päevale. Järjekorras kümnendatel võistlustel osalejatel tuli valmistada uudne käsitööriist või seninägematu multifunktsionaalne tööpink. Võistlustele esitasid Eesti koolid kokku 125 tööd.

Priit Prints, Stokkeri omanikettevõtte Mecro juhatuse esimees, žürii liige: ”Stokker on saanud alguse kirest tööriistade, masinate ning mootorispordi vastu. See on ka põhjus, miks oleme kõigi oma 25 tegevusaasta jooksul toetanud noorte tehnikasporti ning viimased 10 aastat ka tööõpetuse arengut Eesti koolides. Peame noorte töö- ja tehnoloogiaõpet Eesti arengu seisukohalt väga oluliseks ning selleks otsustasime 10 aastat tagasi ellu kutsuda tööõpetuse meistrivõistlused. Oleme võistelnud erinevate maa peal, õhus ja vees liikuvate sõidukite valmistamises. Seekordne võistlus on mõnes mõttes samm edasi – otsime innovatsiooni tööriistade valdkonnas. Žürii töö polnud kerge, sest esitatud oli töid nii idee tasemel, mudelina vormistatult kui ka selliseid, mida saaks kohe kasutusse võtta. Võidutööd hiilgasid nii oma praktilisuse kui ka väga heal tasemel teostuse poolest.”

Juhendajate arvestuses oli neljandat aastat parim Tõrva Gümnaasiumi õpetaja Jaan Tasa, teine oli Kärdla Ühisgümnaasiumi õpetaja Ain Jepišov ja kolmas Andrus Liigus, Kirivere kooli ja Olustvere Põhikooli õpetaja. Eriauhinnad said Monika Avalaid Aegviidu koolist ja Vjatšeslav Stepanov Pae Gümnaasiumist.

Koolide arvestuses võitis neljandat aastat Tõrva Gümnaasium, teine oli Kärdla Ühisgümnaasium ja kolmas Olustvere Põhikool.

Eriauhinnad said tööd “Lihvkäsi”, “Puidutöötlemismasin”, “Magnetkäepael”, “Sõrgsõrgkang” ja “Lasersaag”.

Stokkeri 2016. aasta Tööõpetuse Meistrivõistluste žürii liikmed olid Priit Prints, AS Mecro juhatuse esimees; Andres Juur, Ahhaa juhatuse esimees; Joonas Kerge, Esimeste Stokkeri Meistrivõistluste võitja aastast 2006; Raivo Juurak, Õpetajate Lehe toimetaja ja Rakett 69 teadustoimetuse liige Karol Mõisavald.

Risto Riiet Tõrva Gümnaasiumist kirjeldab oma tööd nii: Saapasääre saag on uudne saag, mis on sobilik eelkõige matkale minnes. Saag on mõõtmetelt võrreldav väikese käsisaega, kuid on unikaalse konstruktsiooniga ja kerge liigutusega saab sae kokku panna. Kokkupandud saag on üpris miniatuurne ja seetõttu mahub saag nii kummikusäärde kui ka põuetaskusse. Teatavasti on Eestis suhteliselt vähe päevavalgust ja palju pimedust ning selle probleemi lahendamiseks on saele paigaldatud LED dioodid, et ükski lõige ei jääks pimeduse tõttu tegemata.

Reijo Illisson Tõrva Gümnaasiumist: Sepatsentrum koosneb mehaanilisest vasarast ja alasitest, millest väiksem on peentöö jaoks. Mehaaniline vasar on mootoriga vasar, mis teeb töö lihtsamaks. Tööpõhimõte seisneb selles, et sa paned vasarale midagi alla. Näiteks metalli. Käivitad mootori siis hakkab vasar lööma asja, mis seal all on. Asja, mida hakkad lööma peab hoidma pihtidega kinni, et asi minema ei lendaks. Kui vanasti oli sepikojas õpipoiss, kes oli pealelööja, siis siin on selleks mehaaniline vasar.

Marjanno Evert Kirivere koolist: Puidulõikur on ette nähtud ümarate avade ja ka ketaste lõikamiseks. On reguleeritav. Omapäraseks teeb see, et ketas ei jää kunagi lõikuri külge, vedru abinõu surub selle alati ära. Kaubanduses müüdavatel lõikuritel on alati ketastega probleeme.

2015. aasta Stokkeri meistrivõistluste “Tuleviku Eesti liiklusvahend” finaalis olid võidukad Viljandimaa õpilased. Võitis Mehis Suigusaar sõidukiga Vesilik, teine oli Kunnar Aun sõidukiga Retroauto ja kolmas Jaak Kahila sõidukiga Gebard. Parim õpetaja oli Jaan Tasa Tõrva Gümnaasiumist ja parim kool oli Tõrva Gümnaasium.

Alates 2006. aastast on Stokkeri Tööõpetuse Meistrivõistlustel 5.-9. klasside õpilastele korraldatud tuulelohede, kiirendusautode, raadio teel juhitavate autode, paatide, veotraktorite, amfiibautode, tulevikuautode, monster truckide, tuleviku Eesti liiklusvahendite meisterdamise võistlusi.

Võistluste veeb http://uustooriist.stokker.ee

 

Pildigalerii võidutööde, õpetajate ja žüriiga

https://www.dropbox.com/sh/os7kzq3z5c5odiq/AACcfR3Z2P3QWb8Ql4OYKxx4a?dl=0

Üldine galerii kõigi fotodega

https://www.dropbox.com/sh/s4ob4qjj03mhluo/AAATRS19IGkvorjZFnNYzhmOa?dl=0

Fotode autor Allan Kuusik, Stokker

Lisainfo: Priit Prints, AS Mecro juhatuse esimees 6201 111, priit.prints@mecro.ee

**********************************

Heikki Sal-Saller
Kommunikatsiooniettevõte In Nomine
E-post: heikki@innomine.ee
Tel 660 9006
Mobiil 5028705

www.innomine.ee
Tulemuslik kommunikatsioon aastast 2001

Saapasääre saag

Võidutöö poistega

Puidulõikur

Sepatsentrum

 

 

 
 
Euroopa Liit. Euroopa Sotsiaalfond. Eesti tuleviku heaks